Se afișează postările cu eticheta Windows. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Windows. Afișați toate postările
9 noiembrie 2010
18 februarie 2010
Libertatea virtuală?
Ei, iată c-am ajuns şi la asta. Cel puţin ca suspiciune. Au apărut bănuieli că noul sistem de operare al Microsoft, Windows 7 ar avea „portiţe”. De unde această suspiciune? De la faptul că un oficial al National Security Agency (NSA) a depus mărturie în faţa Congresului American cum că agenţia a lucrat la sistemul de operare. Pe de altă parte, Microsoft neagă faptul că Windows 7 ar avea „portiţe”, spunând că NSA s-a implicat doar la asigurarea standardelor de securitate.
Richard Schaeffer, directorul securităţii informaţiei al NSA, a declarat sub-comitetului Senatului în probleme de terorism şi securitatea ţării:
Prin reteaua globala numita Echelon, NSA intercepteaza orice transmisiuni de pe pământ, care mai apoi sunt analizate de către supercomputerele sale pentru a detecta cuvinte cheie, sau alte lucruri de interes. Odată detectate, informaţia este înaintată unui analist uman pentru acţiuni ulterioare, care pot fi extrem de scârboase şi de neplăcute, după cum susţin mii de cetăţeni ai SUA.
Putem instala anti-virusuri, firewalls, şi alte cele şi bineînţeles că trebuiesc făcute aceste lucruri, dar să nu pierdem din minte că balanţa este înclinată împotriva noastră din start.
Cine-şi imaginează că e anonim pe internet, trebuie să fie de un optimism incurabil, sau să folosească un laptop numai în timpul zilei, din maşină, conectându-se sporadic în diferite puncte de acces din oraş, pentru durate foarte scurte, cu un sistem de operare preferabil Linux, conţinut pe CD-ROM sau pe un stick de memorie protejat cu parolă şi nici o altă informatie pe laptop.
De ce ziua? Simplu: pentru a nu fi detectată stralucirea ecranului. Altfel, tot NSA a dezvoltat tehnologia numita Tempest, prin care vi se poate citi ecranul calculatorului direct din ..satelit – fără glumă. Aveţi banii să vă cumpăraţi un laptop ecranat? Şi mai bine! Acea cumpărătura vă plasează automat pe lista celor buni de supravegheat mai îndeaproape, dacă nu sunteţi în slujba guvernului.
Oricum, chiar cunoscuţi fiind, comunicarea liberă pe net îi deranjează teribil pe tovarăşii globalişti, căci astăzi cetăţenii au opţiunea să fie ei înşişi jurnalişti. O cameră digitală în buzunar, un laptop în maşină, un ochi atent şi timp petrecut în oraş şi gata, puteţi lejer bate un post de televiziune cu promptitudinea şi calitatea informaţiilor furnizate pe blogul Dvs. Sau pur şi simplu, o înclinaţie către analiză şi iarăşi, oamenii vor gravita în mod natural către Dvs.
"Microsoft nu a pus şi nu va pune portiţe în Windows"a spus o purtătoare de cuvânt a companiei, reacţionând la un articol publicat miercuri în Computerworld.
Richard Schaeffer, directorul securităţii informaţiei al NSA, a declarat sub-comitetului Senatului în probleme de terorism şi securitatea ţării:
"Lucrând împreună cu Microsoft şi cu elemente din Departamentul apărării, NSA şi-a folosit din plin expertiza unică pe care o are şi cunoştintele despre ameninţările asupra sistemului şi vulnerabilităţile sale, pentru a întări ghidul de securitate al sistemului de operare al Microsoft, fără a constrânge operatorul calculatorului să întreprindă acţiuni zilnic, fie că ele sunt în sectorul public, sau în cel privat"Dar asta nu-i prima oară când NSA s-a implicat în „dezvoltarea produselor” Microsoft, Windows Vista deasemenea rezultatul unei astfel de colaborări. Şi vine o întrebare logică: din moment ce NSA e o agenţie de spionaj ale cărei sarcini şi competenţe principale sunt interceptarea mesajelor (electronice, fie ele telefoane, computere, radiouri, faxuri, mergând până la micul aparat de radio din capul fiecărui om numit creier, care emite şi el unde electro-magnetice pe frecvenţe specifice, la un nivel suficient de ridicat, încât să poată fi interceptate de la distanţă) cine poate avea încredere într-un produs la care a lucrat această agenţie?
Prin reteaua globala numita Echelon, NSA intercepteaza orice transmisiuni de pe pământ, care mai apoi sunt analizate de către supercomputerele sale pentru a detecta cuvinte cheie, sau alte lucruri de interes. Odată detectate, informaţia este înaintată unui analist uman pentru acţiuni ulterioare, care pot fi extrem de scârboase şi de neplăcute, după cum susţin mii de cetăţeni ai SUA.
Putem instala anti-virusuri, firewalls, şi alte cele şi bineînţeles că trebuiesc făcute aceste lucruri, dar să nu pierdem din minte că balanţa este înclinată împotriva noastră din start.
Cine-şi imaginează că e anonim pe internet, trebuie să fie de un optimism incurabil, sau să folosească un laptop numai în timpul zilei, din maşină, conectându-se sporadic în diferite puncte de acces din oraş, pentru durate foarte scurte, cu un sistem de operare preferabil Linux, conţinut pe CD-ROM sau pe un stick de memorie protejat cu parolă şi nici o altă informatie pe laptop.
De ce ziua? Simplu: pentru a nu fi detectată stralucirea ecranului. Altfel, tot NSA a dezvoltat tehnologia numita Tempest, prin care vi se poate citi ecranul calculatorului direct din ..satelit – fără glumă. Aveţi banii să vă cumpăraţi un laptop ecranat? Şi mai bine! Acea cumpărătura vă plasează automat pe lista celor buni de supravegheat mai îndeaproape, dacă nu sunteţi în slujba guvernului.
Oricum, chiar cunoscuţi fiind, comunicarea liberă pe net îi deranjează teribil pe tovarăşii globalişti, căci astăzi cetăţenii au opţiunea să fie ei înşişi jurnalişti. O cameră digitală în buzunar, un laptop în maşină, un ochi atent şi timp petrecut în oraş şi gata, puteţi lejer bate un post de televiziune cu promptitudinea şi calitatea informaţiilor furnizate pe blogul Dvs. Sau pur şi simplu, o înclinaţie către analiză şi iarăşi, oamenii vor gravita în mod natural către Dvs.
Prelucrare după Windows 7 şi spionii guvernului
29 octombrie 2009
10 motive pentru a păstra Windows XP până la apariţia SP1 Windows 7
Conform unui articol eWeek, nu este recomandat, în special pentru companii să treacă la Windows 7 înaintea apariţiei Service Pack 1. Motivele (pe scurt) ar fi:
- Probleme de istoric - Microsoft vrea ca noi să uităm că Windows a avut un trecut plină de probleme la momentul fiecărei lansări. Fiecare sistem de operare Microsoft a lăsat în memoria recentă amintiri despre mai multe bug-uri, găuri de securitate şi alte probleme care au determinat compania să aştepte patch-ul sistemului de operare cât mai repede posibil. Fără îndoială că acelaşi lucru va fi valabil pentru Windows 7, este parte a procesului.
- Windows XP nu mai costă compania - O altă problemă pentru companii este costul de implementare a Windows 7. Sigur, este un nou sistem de operare, dar se impune, de asemenea hardware nou. Cu alte cuvinte, costurile de implementare a Windows 7 în întreprindere este destul de mare. Şi pentru multe societăţi, cheltuielile în numerar pe un nou sistem de operare este de neconceput acum.
- Problemă economică - De-a lungul acestei perioade, economia este incertă. Deşi unii economişti sunt optimişti, spunând că procesul de revenire este în curs de desfăşurare companiile chiar nu ştiu ce va fi în viitor. Problemele s-ar putea agrava. Cheltuielile de capital atât de mult pe un sistem de operare nou, nu ar putea fi cea mai buna idee.
- Productivitate - Trecerea de la XP la Windows 7 nu va fi o tranziţie lină pentru cele mai multe companii. XP este foarte diferit. Nu există nici o interfaţă Aero.Task Bar-ul Windows 7 ar putea să-i debusoleze pe angajaţi şi ultimul lucru pe care şi l-ar dori o companie ar acela de a se confrunta cu probleme de productivitate. Alternativa ar fi ca angajaţii să folosească Windows 7 pe calculatoarele de acasă pentru a se antrena
- Probleme de securitate - Până în prezent, Windows 7 nu a fost testat pe piaţă. Companiile chiar nu ştiu dacă datele lor sunt mai sigure sub Windows 7. Nu trebuie decât să aşteptaţi şi să vedeţi ce se-ntâmplă.
- Sprijinul nu va muri (Resource Library): Unul dintre principalele motive pentru care orice companie ar putea trece de la un sistem de operare este lipsa de sprijin. Windows XP nu va suferi din cauza faptul că, pentru anii ce vor urma. Microsoft va continua să producă patch-uri XP pentru încă cinci ani. Companii au astfel la dispoziţie suficient timp pentru a aştepta, urmând să investească într-un sistem de operare nou atunci când va fi necesar.
- Lucrurile s-au îmbunătăţit - doar pentru ca Windows 7 prezintă mai multe caracteristici built-in, cum ar fi Windows Essentials Security şi Internet Explorer 8, nu înseamnă că utilizatorii XP sunt lăsaţi pe dinafară. Dimpotrivă, Microsoft a făcut aceste programe disponibile pentru descărcare pentru orice utilizator XP. Cu alte cuvinte, toate acele găuri de securitate care au fost depistate la XP în trecut, ar putea fi contracarate cu ajutorul soluţiei de securitate a Microsoft şi a browser-ului său mai robust.
- XP merge ca uns pe Netbooks - Mai mult ca oricând, companiile au în vedere netbooks. Dar, chiar dacă Windows 7 Starter Edition este proiectat special pentru întreprinderile mici, nu est o îmbunătăţire spectaculoasă faţă de XP. De fapt, XP merge ca uns pe netbooks. De ce s-ar face upgrade-ul?
- Pachetele service pack sunt robuste - Din nou, primul pachet de service Microsoft pentru fiecare din sistemele sale de operare anterioare a avut tendinţa de a face mult mai fialbil sistemul decât versiunea de lansare. Windows XP SP1 a fost aspru criticat pentru că nu oferea protejarea utilizatorilor aşa cum trebuie (acest lucru a fost realizat în SP2), dar a fost o îmbunătăţire incontestabilă. Din punct de vedere istoric, pachetele de service ale Microsoft s-au dovedit de succes. Aşteptarea lui Windows 7 SP1 ar putea fi o idee bună.
- Ce te doare? - În final, se poate spune că nu există nici o grabă pentru a trece la Windows 7. Acesta poate fi cel mai recent, dar pentru cele mai multe companii, un sistem de operare care funcţionează bine este mai bun decât un altul necunoscut. Stai în aşteptare. Vezi ce cred alte companii, pentru a lua această decizie. Această abordare nu a durut când s-a lansat Vista, nu?
23 octombrie 2009
Windows 7
Având în vedere că pentru utilizatorul obişnuit Windows este aproape similar cu calculatorul său, lansarea noului sistem de operare al Microsoft, Windows 7, care a fost lansat joi 22 octombrie, nu poate fi trecută cu vederea. Windows 7 va fi scos oficial pe piaţa românească abia pe 5 noiembrie spun reprezentanţii Microsoft România.Windows 7 va fi distribuit pe piaţa românească prin trei canale:
- preinstalat pe calculatoare noi
- pachete retail
- licenţiere prin contracte de volum
Preţuri în România: Windows 7 Home premium va avea un preţ estimat de retail de 160,8 euro, Professional - 218,9 euro şi Ultimate - 260,2 euro, ne-au spus oficiali ai Microsoft România. Deasemenea, upgrade-ul va avea, tot în funcţie de ediţie, un cost variabil între 97 de euro şi 193 de euro
Cerinţele sistem: potrivit site-ului Microsoft, noul sistem de operare are drept cerinţe minime un procesor de 1 GHz, 1 GB of RAM (32-bit)/2 GB RAM (64-bit) şi 16 GB spaţiu disponibil pe hard (32-bit)/ 20 GB (64-bit).
Noutăţi: se afirmă că Windows 7 aduce o foarte mare îmbunătăţire la nivel de securitate, care este mult îmbunătăţită prin noile politici de back-up, prin facilităţi precum BitLocker-To-Go (criptarea integrală a conţinutului memory stick-urilor), şi prin Internet Explorer 7; o facilitate oarecum interesantă este cea de Location-Aware Printing, prin care un utilizator de laptop poate tipări la cea mai apropiată imprimantă din organizaţie, indiferent de biroul în care se află; sunt incluse şi îmbunătăţiri de performanţă pentru gameri, cu suport pentru grafică pe 64 de biţi şi DirectX 11.
Se spune că Windows 7 este disponibil în 14 limbi printre care engleză, japoneză, spaniolă, chineză. Dar din 31 octombrie, sistemul de operare va fi disponibil în română şi în alte 20 de limbi.
Alte informaţii: va fi mai greu de crack-uit decât versiunea XP, unde băgai un serial şi terminai povestea; un lucru organizatoric, relativ folositor, s-a remarcat la Internet Explorer, unde dacă deschizi mai multe ferestre dintr-un tab acestea au aceeaşi culoare asemenea celui original; dacă deschizi apoi un alt tab, acesta va avea o altă culoare; un mare plus al noului Windows e dat de certificatul de criptare, cu ajutorul căruia se pot cripta informaţiile de pe hard disk, făcându-le astfel indiponibile celor care nu au certificatul respectiv.
Posibile probleme? Oare câţi producători de hardware au şi drivere pentru sistem.
20 octombrie 2009
Probleme la boot-area Windows XP
Am păţit-o şi eu zilele astea. După Windows update, am constatat că la boot-are nu-mi mai apar icon-urile pe desktop şi nici Taskbar-ul. Eram nevoit să Ctrl+Alt+Del, de unde să selectez Task Manager şi în tab-ul Applications să apăs butonul New Task... de unde să tastez „explorer” pentru a obţine un sistem funcţional cât de cât... Bineînţeles că nu era în regulă, mai ales că touchpad-ul nu funcţiona aşa cum eram obişnuit (nu puteam face scroll).O căutare cu prietenul Google m-a condus la articolul How to configure Windows XP to start in a "clean boot" state. Respectând cele scrise acolo, mi-am readus notebook-ul la modul de funcţionare pe care îl ştiam. Poate de precizat că am folosit metoda 2 descrisă în articol: Manually starting XP with a clean boot.
24 iunie 2008
Configurare Windows Vista
Read this document on Scribd: Windows Vista Configuring
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

