Se afișează postările cu eticheta Google Earth. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Google Earth. Afișați toate postările

28 noiembrie 2012

Ce avem noi aici?

Era o replică celebră în seria „BD...” (BD = Brigada Diverse):
Dar asta-i doar introducerea... Un amic îmi trimite un email care mă îndemna să introduc nişte coordonate în Google Earth (sau Google Maps) şi să chiar vedem ce avem noi aici? Mai ales că acele coordonate sunt pe teritoriul României. Iată imaginea:
Coordonatele (afişate şi pe imagine) sunt: 45°42'12.73"N 21°18'7.53"E

Ei? Ar putea cineva să ne spună despre ce este vorba? O imagine de la o înălţime mai mare arată aşa:
Cineva din zona Timişoara ar putea să spună ceva? Punctul este între localităţile Urseni, Moşniţa Nouă şi Rudicica. Se înscrie cineva la cuvânt?

11 ianuarie 2010

Templele de la Es Wadi-Sebua

Es Wadi-Sebua, sau Valley of the Lions - Valea Leilor - (arabă: واديالسبوع), este locul a două noi temple egiptene din Nubia inferioară, de la marginea lacului Nasser, inclusiv un impresionant mare templu al lui Ramses al II-lea. Primul templu a fost construit de Amenhotep al III-lea şi, ulterior restaurat de Ramses al II-lea. Într-o primă fază, acest templu „consta dintr-un sanctuar tăiat în piatră (de aproximativ 3 m de 2 m), având în faţă un stâlp construit din cărămidă, o sală de judecată şi un hol, parţial pictate cu picturile murale.” Templul a fost, probabil, dedicat uneia din formele nubiene locale ale lui Horus, dar reprezentările sale au fost modificate pentru Amun la un moment ulterior. În perioada Amarna, imaginile lui Amun au fost atacate şi decorările deteriorate, dar Ramses al II-lea ar fi restaurat ulterior, iar Amenhotep al III-lea l-ar fi extins prin construirea structurilor de stâlpi din faţă.


Templul de la Maharraqa

Al-Maharraqa (în arabă: المحرقة, DMG: Al-Maḥarraqa, greacă: Hierasykaminos) este un loc în Nubia de Jos, aflat la aproximativ 120 km sud de Aswan, la graniţa de sud a Imperiului Roman. Doar la câţiva ani după cucerirea romană a Egiptului în 30 î.Hr., Kushites din regatul Meroë au lansat un raid în prima regiune cataractă a Egiptului în 23 î.Hr. Prefectul roman din Egipt, Petronius, s-a răzbunat şi a învins armata invadatoare meroitică.
He then proceeded to station a Roman garrison of 400 troops at the southern outpost of Qasr Ibrim . [ 3 ] After some negotiations, a permanent frontier between Meroë and Roman Egypt was established at Maharraqa. [ 4 ] Thus, Maharraqa formed the extreme southern frontier of Roman Egypt.
Apoi el a fixat o staţie de garnizoană romană de 400 de soldaţi ca avanpost la sud de Qasr Ibrim. După o serie de negocieri, s-a stabilit o frontieră permanentă între Meroë şi Egiptul Roman la Maharraqa. Astfel, Maharraqa a reprezentat frontiera sudică extremă a Egiptului Roman.


Templul Derr

Templul Derr sau El-Derr a fost construit de faraonul Ramses al II-a, în Nubia Inferioară. Este singurul templu tăiat în piatră, în Nubia, care a fost construit de acest faraon, pe partea dreaptă a Nilului şi folosit pentru a sta la El-Derr. Poziţia unică a templului „a fost, probabil, datorită faptului că la apropierea râului de Korosko, acesta are un curs 'nefiresc' pe direcţia sud-est.” Structura Derr a fost cunoscută în cele mai vechi timpuri ca „Templul Ri'amsese-meryamun [Ramses II] în domeniul Re” şi a fost dedicată lui Ra zeul-Horakhty. Oamenii de ştiinţă nu sunt de acord asupra datei construcţiei: egiptologul francez Nicolas Grimal afirmă că a fost construit în anul al treisprezecelea al lui Ramses al II-lea, probabil pentru a coincide cu jubileul primului său regat. În schimb, John Baines şi Jaromír Malek scrie că templul din Derr „a fost construit în a doua jumătate a domniei regelui”, probabil pentru că planul său de decorare seamănă cu Templul Mare din Abu Simbel (mai puţin statuia colosală aşezată ca faţadă).” Abu Simbel a fost construit între 24 şi Anul Anul 31 din domniei lui Ramses. În conformitate cu Joyce Tyldesley, Templul Derr a fost construit de Setau, care se ştie că a servit lui Ramses ca vicerege de Kush sau Nubia, între anii 38 - 63 ai domniei acestui Faraon.

Templul din Amada

Templul din Amada, cel mai vechi templu egiptean în Nubia, a fost construit de faraonul Tuthmes al III-a din a 18-a dinastie, templu dedicat lui Amun şi re-Horakhty. Fiul său şi de succesorul, Amenhotep al II-a a continuat programul de decorare pentru această structură. Succesorul lui Amenhotep al II-lea, Tuthmes al IV-a, a decis să introducă un acoperiş deasupra curţii sale şi transformarea acesteia într-o sală cu stâlpi sau hypostyle. În perioada Amarna, Akhenaton, cunoscut şi ca Amun, a distrus întreagul templu mai târziu, dar acesta a fost restaurat de Seti I din a 19-a dinastie a Egiptului. Diverşii regi ai dinastiei a 19-lea, în special Seti I şi Ramses II, „au efectuat deasemenea restaurări minore şi completări la decorarea templului.”