Se afișează postările cu eticheta De bine. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De bine. Afișați toate postările

1 decembrie 2012

România - LA MULŢI ANI!


29 iunie 2011

Hernia de disc lombară

8 iunie 2011

Introducere în maşini Stirling

21 martie 2011

Steaua - 1986

4 mai 2010

Un tenor român

Ştefan Pop, un tânăr student al Academiei de Muzică din Cluj, în vârstă de 23 de ani, a câştigat prestigiosul concurs „Operalia", înfiinţat şi condus de Placido Domingo.

Tenorul român Şte­fan Pop a câştigat duminică, pe scena Scalei din Milano, unul dintre cele mai importante concursuri eu­ropene pentru soliştii de operă, Operalia, într-o finală care a fost dirijată de marele tenor spaniol Placido Domingo.

Cu exact o săptămână mai devreme a câştigat şi marele premiu la cel mai important concurs de canto din Asia. „Am dormit două ore, sunt obosit după o lună de umblat prin lume şi sunt foarte fericit. Am prins vârful! Ce mai poţi să-ţi doreşti?!? După ce am câştigat concursul din Coreea, acum am luat vârful con­cursurilor chiar pe scena de la Scala. Operalia se organizează în fiecare an în altă ţară, iar eu am avut şansa să fiu şi pe scena de la Scala şi să câştig marele premiu!", ne-a declarat Ştefan Pop, al cărui vis dintotdeauna a fost să cânte pe scena milaneză.
Bravo!

Boxer - reprezentant al României pe banii lui

Alexandru Marin, tânăr boxer din Iaşi, a riscat şi a vrut să meargă la Campionatele Mondiale de tineret din Azerbaidjan pe banii lui deoarece federaţia a afirmat că nu îi poate asigura fondurile pentru a participa la marea competiţie. Şi, iată că, nu numai că nu s-a făcut de râs, ci chiar a salvat onoarea delegaţiei noastre obţinând singura medalie pentru boxerii români la aceste Mondiale, bronz la categoria 54 de kilograme, depăşindu-i astfel pe ceilalţi şase sportivi români din lot care au ajuns la Baku pe banii federaţiei! Mai mult, ieşeanul este şi singurul boxer român care s-a calificat pentru prima ediţie a Jocurilor Olimpice pentru tineret de la Singapore, din vara acestui an (14-26 august), acolo unde au ajuns primii patru clasaţi la fiecare categorie. Ca urmare, Federaţia a anunţat că îi va plăti ieşeanului banii de deplasare şi cazare.

Alexandru Marin, sportiv pregătit la CFR-CSS Unirea Iaşi de antrenorul Nicolae Brânzei, a fost învins în semifinale de indianul Thapa Shiva, la puncte, decizie 3-10, şi a rămas cu bronzul asigurat încă de când l-a întrecut pe galezul Zack Davies, în sferturi. Marin a stat în turul I, iar în turul al doilea a trecut la puncte de kenyanul Isaack Mejor, scor 15-4. Alex Marin l-a învins în optimi pe ungurul Robert Lakatos, unul dintre favoriţi, prin KO tehnic în repriza a treia, iar în sferturi a trecut de galezul Zack Davies, la puncte, cu 9-7.


Tot săptămâna trecută, în timp ce Alex a cucerit bronzul mondial la Baku, fratele mai mic, Tudor Marin, a devenit campion naţional la juniori, la Tg. Mureş. În finala categoriei 60 kg a CN de juniori, Tudor Marin l-a învins cu 6-2 pe Răzvan Vâlcea, de la CSS Râmnicu Vâlcea, intrând în posesia aurului.

Şi mai interesante devin lucrurile dacă aflăm că urmă cu doi ani, la Mondialele pentru tineret de la Guadalajara (Mexic), Dragoş Marin, vărul lui Alex, a obţinut tot medalia de bronz. De asemenea, el a cucerit în urmă cu trei ani argintul la Campionatele Uniunii Europene de Box, iar în 2009 a urcat pe treapta a treia la Europenele de tineret.
Bravo!

27 aprilie 2010

Lucian Bute vs Edison Miranda

Marele nostru campion mondial la box Lucian Bute şi-a apărat pentru a cincea oară centura în faţa lui Edison Miranda. Nu-i la îndemâna oricui această performanţă. Din păcate, ca în multe alte domenii, românii performează în afara graniţelor!

21 octombrie 2009

Marian Drăgulescu, învingătorul

Despre Marian Drăgulescu aflam în treacăt, la diversele ştiri sportive. Până la momentul în care scandalul conjugal a izbucnit pe ecranele televizoarelor. Şi atunci am fost convins de faptul că nu va mai obţine performanţe, ba chiar că nu va mai concura, având în vedere şi problemele de sănătate care erau pomenite la acel moment. Timpul a trecut şi surpriza de la Campionatele Mondiale de la Londra a fost totală.

Gimnastica românească a obţinut un rezultat foarte bun la Campionatele Mondiale de la Londra:
  • Marian Drăgulescu a cîştigat aurul la sol şi sărituri;
  • Marius Koczi a luat argintul la sol
  • debutanta Ana Porgras a reuşit să cucerească medalia de bronz la paralele.
Marian Drăgulescu:
Mă aşteptam să fiu prezent în două finale. Am avut note foarte mari, atât la sol, cât şi la sărituri. Teoretic erau şanse pentu două medalii, dar practic era mai greu, cum se întâmplă în majoritatea cazurilor. Mă bucur că am reuşit să fructific ambele şanse pe care le-am avut şi că a ieşit foarte bine.