Se afișează postările cu eticheta De bine. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De bine. Afișați toate postările
28 februarie 2013
1 decembrie 2012
29 iunie 2011
8 iunie 2011
4 mai 2011
21 martie 2011
20 martie 2011
16 decembrie 2010
27 octombrie 2010
4 mai 2010
Un tenor român
Ştefan Pop, un tânăr student al Academiei de Muzică din Cluj, în vârstă de 23 de ani, a câştigat prestigiosul concurs „Operalia", înfiinţat şi condus de Placido Domingo.
Tenorul român Ştefan Pop a câştigat duminică, pe scena Scalei din Milano, unul dintre cele mai importante concursuri europene pentru soliştii de operă, Operalia, într-o finală care a fost dirijată de marele tenor spaniol Placido Domingo.
Cu exact o săptămână mai devreme a câştigat şi marele premiu la cel mai important concurs de canto din Asia. „Am dormit două ore, sunt obosit după o lună de umblat prin lume şi sunt foarte fericit. Am prins vârful! Ce mai poţi să-ţi doreşti?!? După ce am câştigat concursul din Coreea, acum am luat vârful concursurilor chiar pe scena de la Scala. Operalia se organizează în fiecare an în altă ţară, iar eu am avut şansa să fiu şi pe scena de la Scala şi să câştig marele premiu!", ne-a declarat Ştefan Pop, al cărui vis dintotdeauna a fost să cânte pe scena milaneză.
Tenorul român Ştefan Pop a câştigat duminică, pe scena Scalei din Milano, unul dintre cele mai importante concursuri europene pentru soliştii de operă, Operalia, într-o finală care a fost dirijată de marele tenor spaniol Placido Domingo.
Cu exact o săptămână mai devreme a câştigat şi marele premiu la cel mai important concurs de canto din Asia. „Am dormit două ore, sunt obosit după o lună de umblat prin lume şi sunt foarte fericit. Am prins vârful! Ce mai poţi să-ţi doreşti?!? După ce am câştigat concursul din Coreea, acum am luat vârful concursurilor chiar pe scena de la Scala. Operalia se organizează în fiecare an în altă ţară, iar eu am avut şansa să fiu şi pe scena de la Scala şi să câştig marele premiu!", ne-a declarat Ştefan Pop, al cărui vis dintotdeauna a fost să cânte pe scena milaneză.
Bravo!
Boxer - reprezentant al României pe banii lui
Alexandru Marin, tânăr boxer din Iaşi, a riscat şi a vrut să meargă la Campionatele Mondiale de tineret din Azerbaidjan pe banii lui deoarece federaţia a afirmat că nu îi poate asigura fondurile pentru a participa la marea competiţie. Şi, iată că, nu numai că nu s-a făcut de râs, ci chiar a salvat onoarea delegaţiei noastre obţinând singura medalie pentru boxerii români la aceste Mondiale, bronz la categoria 54 de kilograme, depăşindu-i astfel pe ceilalţi şase sportivi români din lot care au ajuns la Baku pe banii federaţiei! Mai mult, ieşeanul este şi singurul boxer român care s-a calificat pentru prima ediţie a Jocurilor Olimpice pentru tineret de la Singapore, din vara acestui an (14-26 august), acolo unde au ajuns primii patru clasaţi la fiecare categorie. Ca urmare, Federaţia a anunţat că îi va plăti ieşeanului banii de deplasare şi cazare.
Alexandru Marin, sportiv pregătit la CFR-CSS Unirea Iaşi de antrenorul Nicolae Brânzei, a fost învins în semifinale de indianul Thapa Shiva, la puncte, decizie 3-10, şi a rămas cu bronzul asigurat încă de când l-a întrecut pe galezul Zack Davies, în sferturi. Marin a stat în turul I, iar în turul al doilea a trecut la puncte de kenyanul Isaack Mejor, scor 15-4. Alex Marin l-a învins în optimi pe ungurul Robert Lakatos, unul dintre favoriţi, prin KO tehnic în repriza a treia, iar în sferturi a trecut de galezul Zack Davies, la puncte, cu 9-7.
Tot săptămâna trecută, în timp ce Alex a cucerit bronzul mondial la Baku, fratele mai mic, Tudor Marin, a devenit campion naţional la juniori, la Tg. Mureş. În finala categoriei 60 kg a CN de juniori, Tudor Marin l-a învins cu 6-2 pe Răzvan Vâlcea, de la CSS Râmnicu Vâlcea, intrând în posesia aurului.
Şi mai interesante devin lucrurile dacă aflăm că urmă cu doi ani, la Mondialele pentru tineret de la Guadalajara (Mexic), Dragoş Marin, vărul lui Alex, a obţinut tot medalia de bronz. De asemenea, el a cucerit în urmă cu trei ani argintul la Campionatele Uniunii Europene de Box, iar în 2009 a urcat pe treapta a treia la Europenele de tineret.
Alexandru Marin, sportiv pregătit la CFR-CSS Unirea Iaşi de antrenorul Nicolae Brânzei, a fost învins în semifinale de indianul Thapa Shiva, la puncte, decizie 3-10, şi a rămas cu bronzul asigurat încă de când l-a întrecut pe galezul Zack Davies, în sferturi. Marin a stat în turul I, iar în turul al doilea a trecut la puncte de kenyanul Isaack Mejor, scor 15-4. Alex Marin l-a învins în optimi pe ungurul Robert Lakatos, unul dintre favoriţi, prin KO tehnic în repriza a treia, iar în sferturi a trecut de galezul Zack Davies, la puncte, cu 9-7.
Tot săptămâna trecută, în timp ce Alex a cucerit bronzul mondial la Baku, fratele mai mic, Tudor Marin, a devenit campion naţional la juniori, la Tg. Mureş. În finala categoriei 60 kg a CN de juniori, Tudor Marin l-a învins cu 6-2 pe Răzvan Vâlcea, de la CSS Râmnicu Vâlcea, intrând în posesia aurului.
Şi mai interesante devin lucrurile dacă aflăm că urmă cu doi ani, la Mondialele pentru tineret de la Guadalajara (Mexic), Dragoş Marin, vărul lui Alex, a obţinut tot medalia de bronz. De asemenea, el a cucerit în urmă cu trei ani argintul la Campionatele Uniunii Europene de Box, iar în 2009 a urcat pe treapta a treia la Europenele de tineret.
Bravo!
27 aprilie 2010
Lucian Bute vs Edison Miranda
Marele nostru campion mondial la box Lucian Bute şi-a apărat pentru a cincea oară centura în faţa lui Edison Miranda. Nu-i la îndemâna oricui această performanţă. Din păcate, ca în multe alte domenii, românii performează în afara graniţelor!
24 decembrie 2009
21 octombrie 2009
Marian Drăgulescu, învingătorul
Gimnastica românească a obţinut un rezultat foarte bun la Campionatele Mondiale de la Londra:
- Marian Drăgulescu a cîştigat aurul la sol şi sărituri;
- Marius Koczi a luat argintul la sol
- debutanta Ana Porgras a reuşit să cucerească medalia de bronz la paralele.
Mă aşteptam să fiu prezent în două finale. Am avut note foarte mari, atât la sol, cât şi la sărituri. Teoretic erau şanse pentu două medalii, dar practic era mai greu, cum se întâmplă în majoritatea cazurilor. Mă bucur că am reuşit să fructific ambele şanse pe care le-am avut şi că a ieşit foarte bine.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
